Preobražaj radnog angažovanja

RADNO PRAVO

Preobražaj radnog angažovanja

U situaciji kada je radnik neprekidno obavljao sistematizovane poslove u trajanju dužem od dve godine po osnovu ugovora o povremenim i privremenim poslovima stekli su se uslovi za zasnivanje radnog odnosa.

Iz obrazloženja:
U konkretnom slučaju, tužilac je bez prekida obavljao iste poslove u periodu od 22. 8. 2016. godine do 18. 1. 2019. godine u trajanju od 28 meseci i 27 dana, a to su poslovi koji su tokom celog perioda njegovog rada kod tužene bili sistematizovani Pravilnikom o organizaciji i sistematizaciji radnih mesta tužene, što znači da se ne radi o poslovima sezonskog karaktera. Pravnu prirodu ugovora ne određuje njegov naziv već suština pravnog odnosa koji je njime zasnovan. Nižestepeni sudovi su pravilno zaključili da je tužena pokušala da radni odnos tužioca predstavi kao rad van radnog odnosa, dok u suštini tužilac nije imao prekida u radu u obavljanju poslova kod tužene, koji su trajni, kontinuirani i predviđeni Pravilnikom o sistematizaciji radnih mesta kod tužene, što upućuje da je zaključivanjem pojedinačnih ugovora sa tužiocem, tužena zloupotrebila pravo iz odredbe člana 197. Zakona o radu, a zloupotreba prava je zabranjena na osnovu odredbe člana 13. Zakona o obligacionim odnosima. Sud ne može da pruži pravnu zaštitu u vršenju prava iz obligacionih odnosa protivno cilju zbog kog je ono zakonom ustanovljeno.
Navodima revizije tuženog o pogrešnoj primeni materijalnog prava u stvari se osporava pravilnost utvrđenog činjeničnog stanja u pogledu kontinuiteta rada tužioca na istim poslovima kod tužene, što je bez uticaja na odlučivanje pošto revizija ne može da se izjavi zbog pogrešno ili nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja na osnovu odredbe člana 407. stav 2. Zakona o parničnom postupku, osim u slučaju iz člana 403. stav 2. tog zakona, što ovde nije slučaj.
(Rešenje Vrhovnog suda, Rev2 712/23 od 18. 8. 2023)

X

Zaboravili ste lozinku?

Pridružite nam se